Yaşam

SİYAD Ödülleri adayları belli oldu

Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) 56. Türkiye Sinema Ödülleri adayları belli oldu. 2023 yılında sinemalarda gösterime girecek yerli yapımlar için 11 farklı kategorideki adaylar, dernek üyelerinin oylarıyla belirlendi.

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üste” filmi bu yıl 11 kategorinin tamamında aday gösterildi. Özcan Alper’in “Karanlık Gece” filmi on kategoride yılın en iyi beş yapımı arasında yer alırken, Zeki Demirkubuz’un “Hayat” filmi dokuz kategoride on adaylık aldı. Ödüllerde, “Birdenbire” ile “Ela ile Hilmi ile Ali” yedi kategoride, “Atatürk 1881-1919: 1. Film” altı kategoride, “Kar ve Ayı” üç kategoride, “Atatürk 1881-1919: 1. Film” ise üç dalda aday gösterildi. Suna” tek kategoride aday gösterildi.

SİYAD üyeleri ayrıca ‘Ayna Ayna’, ‘Bursa Bülbülü’, ‘Çilingir Sofrası’, ‘LCV-Lütfen Cevap Verin’ ve ‘Her Şey Biraz Felaketmiş Gibi’ filmlerini de ‘Dijital Platformlarda Yayınlanan En İyi Yerli Film’ adayı olarak belirledi. ödül. .

SİYAD bünyesinde oluşturulan konseyler de çalışmalarını tamamlayarak ‘Uzun Belgesel’, ‘Kısa Belgesel’, ‘Kısa Film’ ve ‘Giovanni Scognamillo Fantazi Film Ödülü’ adaylarını açıkladı.

Açıklanan adaylar bir kez daha SİYAD üyelerinin oylamasına sunulacak ve her kategoride yılın en iyileri belirlenecek. Ödüller, 4 Mart’ta düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

56. SİYAD TÜRK SİNEMASI ÖDÜLLERİ ADAYLARI

EN UYGUN FİLM

Birden
Ela ve Hilmi ve Ali
Hayat
Karanlık gece
Kurutulmuş Otlar Üzerine

EN İYİ YÖNETMEN

Melisa Önel (Birdenbire)
Zeki Demirkubuz (Hayat)
Özcan Alper (Karanlık Gece)
Selcen Ergun (Kar ve Ayı)
Nuri Bilge Ceylan (Kuru Otlar Üzerine)

EN TATMİN EDİCİ SENARYO

Melisa Önel / Feride Çiçekoğlu (Birdenbire)
Ziya Demirel /Nazlı Elif Durlu (Ela ve Hilmi ve Ali)
Zeki Demirkubuz (Hayat)
Özcan Alper/Murat Uyurkulak (Karanlık Gece)
Nuri Bilge Ceylan / Ebru Ceylan / Akın Aksu (Kuru Otlar Üzerine)

EN DOĞRU KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Defne Kayalar (Birdenbire)
Ece Yüksel (Ela ve Hilmi ve Ali)
Miray Daner (Hayat)
Merve Dizdar (Kuru Otlar Üzerine)
Nurcan Eren (Suna)

EN GÜZEL AKTÖR PERFORMANSI

Aras Bulut İynemli (Atatürk 1881-1919: Film 1)
Serkan Keskin (Ela ve Hilmi ve Ali)
Burak Dakak (Hayat)
Berkay Ateş (Karanlık Gece)
Deniz Celiloğlu (Kuru Otlar Üzerine)

YARDIMCI ROLDE EN NİTELİKLİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Songül Öden (Atatürk 1881-1919: Film 1)
Melis Birkan (Hayat)
Pınar Deniz (Karanlık Gece)
Asiye Dinçsoy (Kar ve Ayı)
Ece Bağcı (Kuru Otlar Üzerine)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ AKTÖR PERFORMANSI

Denizhan Akbaba (Ela ve Hilmi ve Ali)
Cem Davran (Hayat)
Osman Alkaş (Hayat)
Cem Yiğit Üzümoğlu (Karanlık Gece)
Musab Ekici (Kuru Otlar Üzerine)

EN UYGUN SAHNE YÖNETMENİ

Meryem Yavuz (Birdenbire)
Torben Forsberg (Atatürk 1881-1919:1.Film)
Yunus Roy Imer (Karanlık Gece)
Florent Herry (Kar ve Ayı)
Cevahir Şahin-Kürşat Üresin (Kuru Otlar Üzerine)

EN GÜZEL MÜZİK

Branislav Jovančević (Birdenbire)
Batu Şener (Atatürk 1881-1919: 1. Film)
Okan Kaya (Ela ve Hilmi ve Ali)
Cansun Küçüktürk (Karanlık Gece)
Philip Timofeyev (Kuru Otlar Üzerine)

EN DOĞRU FİKİR

Zeki Öztürk / Ruşen Dağhan (Atatürk 1881-1919: 1. Film)
Selda Taşkın/ Henrique Cartaxo (Ela ve Hilmi ve Ali)
Zeki Demirkubuz (Hayat)
Osman Bayraktaroğlu / Umut Sakallıoğlu (Karanlık Gece)
Oğuz Atabaş/ Nuri Bilge Ceylan (Kuru Otlar Üzerine)

EN GÜZEL SANAT YÖNETMENİ

Natali Yeres (Birdenbire
Osman Çankırılı (Atatürk 1881-1919: 1. Film)
Sinem Şan (Hayat)
Elif Taşçıoğlu / Elif Öner Rosenberg (Karanlık Gece)
Meral Aktan (Kuru Otlar Üzerine)

DİJİTAL PLATFORMLARDA YAYINLANAN EN KALİTELİ YERLİ FİLM

Ayna Ayna (Belmin Söylemiyor)
Bursa Bülbül (Hakan Algül)
Çilingir Masası (Ali Kemal Güven)
LCV (Lütfen Cevaplayın) (İsmet Kurtuluş/ Kaan Arıcı)
Sanki Her Şey Biraz Felaket (Umut Subaşı)

ÖNE ÇIKAN BELGESEL

Kavur (Fırat Özeler)
Mavi Kimlik (Burcu Melekoğlu / Vuslat Karan)
Rodakis’i Arıyorum (Kerem Soyyılmaz)
Tavuri (Derviş Zaim)
Ulysses’i Çeviren (Aylin Kuryel / Fırat Yücel)

KISA BELGESEL

8 Mart 2020 Bir Günlük (Fırat Yücel)
Ceviz Altında (Begüm Aksoy)
Dinamo Mesken (Ahmet Karanfil / Yusuf Anavatan)
Sandes (Berkay Özdinç)
Yüzler (Zeynep Demirhan)

KISA FİLM

Avrupa Fatihi (Onur Yağız)
Ben, Sen, O, Biz, Sen, Onlar (Sevin Yaman)
Kalesinde (Yasemin Demirci)
Şiir Yaz (Suhan Sürmeli)
Tarihte Olmamış Olaylar (Ramazan Kılıç)

GIOVANNI SCOGNAMILLO FANTASTİK SİNEMA ÖDÜLÜ

Aç Karnına Dışarı Çıkmayalım (Yiğit Hepsev)
Burası Sana Göre Değil (Ceyda Aşar)
Kadıköy’ün En İyi Falcısı (Emine Yıldırım)
Mitat (Süleyman Arda Eminçe)
Peki Neden Hala Buradayım (Çağıl Saydam)

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
betturkey
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort